Loading...
 Start Page

Πρόγραμμα

ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ - ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ

διαχωριστική γραμμή

9:30

Προσέλευση - Εγγραφές

10:00

Κοινή Συνεδρία, Eτήσια έκθεση της Data RC (DATA RC Annual Report) - Χαιρετισμοί
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Μάγνης, Δημοσιογράφος

Εναρκτήριο Καλωσόρισμα:
Θεόδωρος Λουλούδης, Εκδότης της εφημερίδας "ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ"

Χαιρετίζουν οι:

Γεώργιος Παπανδρέου, πρώην Πρωθυπουργός, πρόεδρος του Κινήματος Δημοκρατών Σοσιαλιστών
Θεόδωρος Δρίτσας, Αναπληρωτής Υπουργός Ναυτιλίας
Νικόλαος Δένδιας, τέως Υπουργός Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας
Ανδρέας Νεφελούδης, Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης
Ιάκωβος Γκανούλης, Ειδικός Γραμματέας Υδάτων Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας
Δημήτριος Τσουκαλάς, Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Εσωτερικών & Διοικητικής Ανασυγκρότησης
Απόστολος Κατσιφάρας, Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας
Κωνσταντίνος Πελετίδης, Δήμαρχος Πατρέων

Ομιλητές:
Δημήτρης Άσπρος, Διευθύνων Σύμβουλος DATA RC


12:30

Διάλειμμα – Καφές

13:00

Συνεδρία 1
"Λιμένες- Τουριστική Πολιτική, Κρουαζιέρα, Γιότινγκ"
(Ports- Tourism Policy, Cruising & Yachting)

Ομιλητές:
Λεωνίδας Βαρουξής
, Πρόεδρος Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Πύργου
Σωτήρης Βλάχος, π. Διευθύνων Σύμβουλος Οργανισμού Λιμένος Κερκύρας
Θεόδωρος Δρίτσας, Αναπληρωτής Υπουργός Ναυτιλίας
Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος, Τακτικό μέλος της Επιτροπής Ανοικτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, Πρόεδρος Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πατρών
Σταύρος Κατσικάδης, Πρόεδρος Ένωσης Μαρινών Ελλάδος, Διευθύνων Σύμβουλος LAMDA Flisvos Marina Α.Ε.
Μάνος Κόνσολας, Βουλευτής Δωδεκανήσων, Υπεύθυνος Τομέα Τουρισμού της ΝΔ
Αντώνιος Στελλιάτος, Πρόεδρος Ένωσης Πλοιοκτητών Ελληνικών Σκαφών Τουρισμού
Βασίλειος Τέφας, Τεχνικός Δ/ντής-Εκπρόσωπος της ΚΛΕΟΠΤΑΡ ΜΑΡΙΝΑ Α.Ε., Ναυπηγός/ Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ

13:00

Συνεδρία 2
"Η γεωργία στην Π.Δ.Ε.: Νέα πραγματικότητα και στρατηγικές επιλογές" 
(Agriculture in Region of Western Greece: new realities and strategic challenges)

Ομιλητές:
Γεώργιος Αγγελόπουλος
, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ανάπτυξης & Επιχειρηματικότητας, ΠΔΕ
Δημήτρης Γελαλής, Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας
Γεώργιος Γεωργαντάς, Βουλευτής ΝΔ νομού Κιλκίς
Κωνσταντίνος Θεοδωρόπουλος, Επιχειρηματίας, Γεωπόνος
Φοίβος Καρακίτσος, Επιχειρηματίας, Συγγραφέας
Ανδρέας Κατσανιώτης, Βουλευτής ΝΔ Αχαΐας
Γεώργιος Κυριαζής, Επιχειρηματίας, Γεωπόνος
Σωτήρης Μπρακατσέλος, Διευθύνων Σύμβουλος Εταιρείας "MED FRIGO SA"
Αλέξιος Πολιτάκης, Επικεφαλής Ανάπτυξης Εργασιών Αγροτικού Τομέα & Αγροτικής Επιχειρηματικότητας, Τράπεζα Πειραιώς
Αναστασία Ψωμιάδη, Ιδρύτρια & Πρόεδρος της "APSON"

15:30

Διάλειμμα – Καφές

16:00

Συνεδρία 3
"Πολιτικές για την περιφερειακή ανάπτυξη και την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας" 
(Policies for regional development and entrepreneurship reinforcement)

Ομιλητές:
Βασίλης Γεωργόπουλος
, Γενικός Γραμματέας του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών Πελοποννήσου & Δυτικής Ελλάδας
Γεώργιος Κουμουτσάκος, Βουλευτής ΝΔ
Γεώργιος Κύρτσος, Ευρωβουλευτής
Πλάτων Μαρλαφέκας, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Αχαΐας, Πρόεδρος Διαχειριστικής Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων
Νίκος Παπαδάκος, Πρόεδρος Δικτύου Επιχειρηματικότητας, Καινοτομίας & Ανάπτυξης
Άλκηστις Σταθοπούλου, Προϊσταμένη Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Επιχειρησιακού Προγράμματος ΠΔΕ
Διονυσία Ταμβάκη, Υπεύθυνη Έργων Κοινή Τεχνική Γραμματεία Ελλάδα – Ιταλία
Θεόδωρος Τσούμπελης, Γενικός Γραμματέας Επιμελητηρίου Αχαΐας
Giovanni Antelmi, Μέλος τεχνικής γραμματείας δικτύου Επιμελητηρίων Ελλάδας – Ιταλίας
Annika Patregnani, Συντονίστρια δικτύου Ark Adrion

18:30

Διάλειμμα – Καφές

19:00

Συνεδρία 4
"Οι προοπτικές ανάπτυξης των Δήμων"
(Municipal development priorities and prospects)

Ομιλητές:
Ευάγγελος Γεωργίου
, Προϊστάμενος Μονάδας Α Προγραμματισμού Ε.Π. και Αξιολόγησης της Ενδιάμεσης Διαχειριστικής Αρχής ΠΔΕ
Θάνος Καρπής, Δήμαρχος Ερυμάνθου
Παναγιώτης Κορκολής, Σύμβουλος για θέματα ΕΣΠΑ, Υπουργείο Οικονομίας, Υποδομών, Ναυτιλίας & Τουρισμού
Ιωάννης Μέξης, Διευθύνων Σύμβουλος, Ελληνική Εταιρεία Τοπικής Ανάπτυξης & Αυτοδιοίκησης
Χρήστος Νικολάου, Δήμαρχος Δυτικής Αχαΐας
Γεώργιος Παπαναστασίου, Δήμαρχος Αγρινίου
Αντώνιος Παρασκευόπουλος, Επιχειρηματικός Σύμβουλος Ανάπτυξης CORE SOLUTIONS
Κωνσταντίνος Πελετίδης, Δήμαρχος Πατρέων
Κωνσταντίνος Σπαρτινός, Υποψήφιος Δήμαρχος Πατρέων
Νικόλαος Χιωτάκης, Δήμαρχος, Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος, πρόεδρος ΠΕΤΑ 

  

ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ - ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ

διαχωριστική γραμμή

9:00

Προσέλευση - Εγγραφές

9:30

Συνεδρία 5
"Mεγάλα έργα υποδομών- Μεταφορές" 
(Infrastructure Development Projects- Transportation systems)

Ομιλητές:
Λευτέρης Αυγενάκης
, Βουλευτής ΝΔ Ηρακλείου, Τομεάρχης Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων
Γιώργος Δέδες, Γενικός Γραμματέας Υποδομών
Σταύρος Καλογιάννης, πρώην αναπληρωτής Υπουργός Ανάπτυξης και Υποδομών
Νίκος Καραγιάννης, Δημοσιογράφος
Πέτρος Μαντάς, Πρόεδρος ΣΕΒΙΠΑ
Νίκος Μηλιώνης, Μελετητής, Συγκοινωνιολόγος, Πολιτικός Μηχανικός
Κώστας Σπηλιόπουλος, πρώην Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας

12:00

Διάλειμμα – Καφές

12:30

Συνεδρία 6
"Επεξεργασία και Διαχείριση αποβλήτων στη Δυτική Ελλάδα - Περιβαλλοντική προστασία και αναβάθμιση ποιότητας ζωής" 
(Waste Management Practices in Western Greece- Environmental protection and quality of life improvement)

Ομιλητές:
Δημήτριος Βαγενάς
, Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πατρών
Αθανάσιος Γιανναδάκης, Πρόεδρος ΤΕΕ/Τμήμα Δυτικής Ελλάδος
Ιάκωβος Γκανούλης, Ειδικός Γραμματέας Υδάτων του ΥΠΕΚΑ
Ιωάννης Καλαβρουζιώτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Σχολής Θετικών Επιστημών & Τεχνολογίας, Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο
Χρυσή Καραπαναγιώτη, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Χημείας, Πανεπιστήμιο Πατρών
Χρήστος Κορδάς, Αντιδήμαρχος Αρχιτεκτονικού Έργου, Καθαριότητας - Ανακύκλωσης και Μηχανολογικού Εξοπλισμού
Μιχάλης Κορνάρος, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πατρών
Μιχάλης Λεοτσινίδης, Καθηγητής Υγιεινής Τμήματος Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Πατρών
Μάρκος Σκληβανιώτης, Δρ. Χημικός Μηχανικός
Κωνσταντίνος Χριστόπουλος, Υποψήφιος Δήμαρχος Πατρέων

15:00

Διάλειμμα – Καφές

15:30

Συνεδρία 7
"Οι αθλητικές υποδομές της Αχαΐας"
(Achaia's sports infrastructure)

Ομιλητές:
Τάκης Γεωργακόπουλος
, Υπεύθυνος Αθλητικής Επιτροπής Αχαΐας του ΣΥΡΙΖΑ, Ιατρός
Δημήτρης Μπαλαφούτης, Πρόεδρος ΕΠΣΑ
Δήμητρα Παπαδημητρίου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων, Πανεπιστήμιο Πατρών
Τάκης Πετρόπουλος, Σύμβουλος Δημάρχου Πατρέων σε θέματα αθλητισμού
Ευάγγελος Τζελάτης, Πρόεδρος ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου
Παναγιώτης Τσαγκρώνης, Γενικός Γραμματέας Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης
Αναστάσιος Χρυσανθόπουλος, Αντιπρόεδρος Αθλητικού Συλλόγου "ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ"

 

Επικοινωνήστε μαζί μας

Για περισσότερες πληροφορίες:
Γιάννα Άσπρου, τηλ.: 2610312530,  email: asprou@pelop.gr

διαχωριστική γραμμή

Login / Sitemap

εικονίδιο facebookεικονίδιο flickr

© Copyright 2015 - 2017 pelopanaptixi.gr